ŽPV arba žmogaus papilomos virusas yra lytiniu keliu perduodama infekcija.
Šis sveikatos sutrikimas gali pažeisti odą, viršutinius kvėpavimo takus, lytinių organų sistemas, gleivinę ir net sukelti ikivėžinius arba vėžinius susirgimus.
Kaip ŽPV plinta ?
-Lytinių santykių metu;
-Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrožaizdas;
-Nėščia moteris virusą gali perduoti savo vaikui gimdymo metu.
Kaip klasifikuojami ŽPV tipai?
Yra žinoma daugiau nei 150 žmogaus papilomos viruso tipų. Kai kurie papilomos virusai gali sukelti vėžinius susirgimus, todėl ŽPV tipai yra
klasifikuojami pagal vėžio sukėlimo rizikos laipsnį. Yra išskiriamos dvi šios infekcijos grupės – žemos bei aukštos onkogeninės rizikos. Grėsmingiausiais yra laikomi 16 ir 18 viruso tipai, tačiau onkogeninėmis savybėmis pasižymi ir kiti ŽPV tipai.
Kaip diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys ?
Norint sužinoti, ar ŽPV nesukėlė gimdos kaklelio vėžio, moteriai atliekamas citologinis tyrimas (imamas Pap tepinėlis), kurio metu paimama šiek tiek gimdos kaklelio ląstelių. Tuomet stebima, ar nėra piktybinių ląstelių. Jei laiku diagnozuojami ir gydomi gimdos kaklelio ikivėžiniai pažeidimai, gimdos kaklelio vėžio išsivystymo rizika yra nedidelė.
Kaip išvengti ŽPV infekcijos?
Svarbu propaguoti saugius lytinius santykius bei naudoti apsisaugojimo priemones, rūpintis asmenine higiena. Nevalia pamiršti, jog puiki profilaktika yra skiepai nuo ŽPV, kurie mažina rizika susirgti onkologine liga.